Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asianchildrenfest.com/includes/menu.inc).

Walka z niepłodnością

Klinika leczenia niepłodności
Source: www.gyncentrum.pl
Problem niepłodności jest jednym z najpoważniejszych zmartwień współczesnego świata. niepłodność oznacza niezdolność do posiadania dzieci i może się objawiać niezdolnością do zajścia w ciążę lub jej utrzymania przez kobietę. W tej drugiej sytuacji korzystne w zapobieganiu niekiedy są badania prenatalne, czyli diagnozowanie płodu. Pacjent musi jednak najpierw skontaktować się z recepcją kliniki i zarezerwować dobry termin. Przygotowanie do badania nasienia polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni.

Na wynik czekamy 3-4 dni robocze. Wielu mężczyznom, mimo zapewnienia odpowiednich, intymnych warunków - to badanie wydaje się krępujące, bo domaga się masturbacji i wytrysku "na zawołanie". Jednakże badanie spermy jest naprawdę niezastąpione w czasie diagnostyki niepłodności. W wyniku badania podstawowego scharakteryzowane są ogólne parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, ilość plemników na 1 ml nasienia, ogólna ilość plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji plemników. Niepłodność może być po stronie kobiety, mężczyzny lub obojga.

Niedawno zjawisko to uznano za problem charakterystyczny dla współczesności; aktualnie jego skala rośnie ze względu na generalnie rosnący poziom stresu, skażenie środowiska i prowadzenie niewłaściwego stylu życia. Niepłodności nie można mylić z bezpłodnością, która jest permanentną niezdolnością do posiadania potomstwa, spowodowaną na przykład usunięciem narządów rozrodczych. Diagnostyka niepłodności jest niezwykle ważna. Należy przeprowadzić badania prenatalne o tym charakterze w sytuacji, gdy kobieta pomimo usiłowań nie zachodzi w ciążę przez dwanaście miesięcy przy odpowiedniej częstotliwości stosunków, bez stosowania antykoncepcji. Bezpośrednią przyczyną pojawiania się niepłodności są rozmaite schorzenia.

Najczęstszą z nich jest cukrzyca, która może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety i stać się przyczyną niemożności posiadania potomstwa. Inne możliwe przyczyny to impotencja u mężczyzn czy przedwczesne przekwitanie u kobiet. Diagnostyka pozwoli na określenie przyczyny wystąpienia dolegliwości i ustalenie szans na zajście w ciążę. W badaniu nasienia możliwe jest także odkrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych mężczyzny, o czym mówi bytność leukocytów (krwinek białych) i rozpoznanie schorzenia autoimmunizacyjnego (więcej niż 20% plemników jest
badania
Author: MartialArtsNomad.com
Source: http://www.flickr.com
pokrytych przeciwciałami przeciwplemnikowymi). Jeżeli wynik badanie nasienia jest nieprawidłowy, należałoby je zrobić po około 3 miesiącach.

W przypadku następnych anomalii konieczna jest dalsza specjalistyczna diagnostyka (np. testy czynnościowe i kontaktowe, badania hormonalne, biopsja jąder) i kuracja pod kontrolą lekarza androloga - link do ciekawej strony. Badanie niepłodności to temat obecnie niezwykle chętnie podejmowany, również ze względu na łączące się z nim spory natury moralnej. Sposób terapii uzależniony będzie od określonej przyczyny niepłodności. Może się odbywać przy pomocy środków farmakologicznych w celu regulowania jajeczkowania. W sytuacji niedrożności dróg rodnych konieczne bywają operacje.

Najbardziej znanym i najszerzej dyskutowanym środkiem do leczenia niepłodności jest jednak zapłodnienie in vitro, zwane także pozaustrojowym. Polega ono na dokonaniu połączenia jajeczka z nasieniem na zewnątrz ciała kobiety, a później wprowadzeniu zygoty do organizmu. Kontrowersje związane z tego rodzaju zapłodnieniem wynikają w dużym stopniu ze stanowisk części kościołów, które się takiej metodzie sprzeciwiają. Istotny jest także aspekt przechowywania nadprogramowej ilości zarodków oraz wykorzystywania ich do celów odmiennych niż zapłodnienie i umieszczenie w organizmie kobiety.