Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asianchildrenfest.com/includes/menu.inc).

Wakacje w siodle

Nauka konnej jazdy to ogromna przygoda, jaką możemy rozpocząć w każdym wieku. Koń to śliczne, mądre i wrażliwe zwierze. Budzi nie wyłącznie sympatię, ale również respekt. Dobrze jest poznać bliżej tego cudownego zwierzaka - najodpowiedniej z jego grzbietu.


koń
Author: Sara Mofford
Source: http://www.flickr.com
Kiedy zacząć naukę konnej jazdy i jak się do niej przygotować? Mały człowiek może wejść na konia praktycznie kiedy już umie siedzieć samodzielnie, choć większość klubów jeździeckich nie przyjmie malucha młodszego aniżeli 3 lata. Naukę jazdy kluby z reguły prowadzą dopiero dla pociech 7 - letnich. Jednak to nie wiek sam w sobie jest znaczący. Aby rzeczywiście uczyć się jeździć konno trzeba mieć dodatkowo: należyty wzrost (nogi winny wystawać za siodło), moc (ażeby koń czuł, iż dziecko przyciska do niego łydki) i być odpowiednio dojrzałym psychicznie.

Ów ostatni punkt jest kluczowy. Nauka jazdy konnej pójdzie sprawnie gdy dziecko rozumie polecenia nauczyciela i będzie gotowe je realizować. Musimy zdawać sobie sprawę, że na początku nie wszystko się udaje. Kiedy konik kroczy gdzie indziej, niż pragnie mały człowiek, to nie znaczy, iż konik jest nieposłuszny, tylko to że dziecko nie potrafi jeszcze z „nim się dogadywać”. Jeżeli dziecko nie radzi sobie z dialogami ze zwierzakiem, zaczyna łkać, lub obrażać się znaczy to, iż na naukę jest jeszcze zbyt wcześnie. Mym zdaniem 12 lat, to jest właściwy wiek, aby zacząć rzeczywiście jeździć. Młodsze dzieciaczki mogą korzystać z różnorodnego rodzaju zabaw na koniku, jest to i zdrowe i miłe, jednakże nie oczekujmy od nich, żeby jeździły naprawdę.

koń
Author: smerikal
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli zaś chodzi o wzrost a także siłę, to na pewno małym dzieciom o wiele łatwiej jest jeździć na niedużych koniach. Czy warto jeździć konno? Jeżeli maluchowi się to podoba, to z pewnością. Warto wtedy pociechę zapisać na półkolonie jeździeckie - kliknij i zobacz więcej (kliknij i zobacz więcej). Konna jazda usprawnia całe ciało, polepsza funkcjonowanie układu nerwowego, koryguje równowagę i normalizuje napięcie mięśni. Poprawnie przeprowadzona nauka jazdy konnej jest także szkołą życia, przezwyciężania komplikacji i brania odpowiedzialności za żywe, bardzo wrażliwe zwierzę. Doradzamy jednakże nie zmuszać dziecka do konnej jazdy. Mało kto lubi czynić coś, co musi. Z osób które nie potrafią zwyciężyć lęku przed koniem, nie będzie dobrych dżokejów.