Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asianchildrenfest.com/includes/menu.inc).

Zadawanie pytań ze strony najmłodszych

Maluchy mają naturalną ciekawość świata, dlatego ciągle obserwują, manipulują przedmiotami, chcą wszystkiego dotknąć, pytają. Pierwsze pytanie malucha uznaje się za początek samodzielnej myśli malucha. Dziecko dostrzegło problem i oczekuje od rodziców jego rozwiązania. Na początku ma to charakter raczej emocjonalny niż intelektualny. Wiek pytań nazywany jest również "głodem wiedzy".
dziecko
Author: Travis Swan
Source: http://www.flickr.com
Do drugiego roku - odnośnik - życia smyk powtarza pytania automatycznie i bezmyślnie. Maluch w ten sposób uczy się użycia określonego pytania do odpowiedniej sytuacji. Około 2,5 r.ż. pojawiają się pytania „kto?” i „co?”. Tak zwany właściwy wiek pytań zaczyna się w drugiej połowie trzeciego roku życia i trwa przez cały okres przedszkolny a nawet dłużej. W trzecim roku życia, przeciętne dziecko zadaje dorosłym pytania z sensem, posługując się przysłówkami i zaimkami pytajnymi. Wiek przedszkolny 4-6 lat to czas poprzedzający naukę w szkole. Wtedy u maluchów zachodzi wiele zmian psychicznych i fizycznych. Dziecko jest bardzo żywe, intensywnie się rozwija i jest niezwykle ciekawskie.Czynności rozwojowe malucha ulegają zmianie, ponieważ występuje zainteresowanie otoczeniem - przeczytasz więcej tutaj, urządzeniami domowymi, wychodzeniem poza rodzinę i zawieraniem nowych znajomości przedszkolnych oraz poznawaniem pierwszych funkcji społecznych. Około 4.-5. lat dziecko dokonało już „inwentaryzacji” obiektów w otoczeniu, zna ich nazwy i przeznaczenie. Zgromadziło również już wystarczającą ilość doświadczeń, żeby interesować się zjawiskami rządzącymi światem. Staje się gotowe do poznawania związków, stąd dociekliwe pytania, a przede wszystkim liczne „dlaczego?”.Kolejnym motywem zadawania licznych pytań dotyczących otaczającej rzeczywistości, prócz zaspokojenia ciekawości poznawczej, jest praca nad oddzieleniem fantazji od realności.rzuć okiem na żłobek warszawaDla malucha do 6. roku życia te dwa światy są tak samo istotne. To co zagościło w umyśle malucha jako wyobrażenie, element marzenia sennego jest tak samo ważne jak to, co zaobserwował w realnym świecie.

Dziecko, uszy, słuch
Author: Medicover.
Source: Medicover.
Dopiero częste weryfikacje z rzeczywistością zaczynają budować granicę pomiędzy tymi dwoma wymiarami. i szukanie na nie odpowiedzi służy również podtrzymaniu kontaktu - staje się okazją do wspólnej zabawy i interesującej rozmowy. Tendencja dziecka do tworzenia z zadawanych pytań -całych ciągów, zapewnia pełniejszy kontakt z rodzicem, co jest nawet ważniejsze niż poznawania rzeczywistości. Psychologia uznaje pytania dziecięce za pierwszy objaw ich samodzielnego myślenia. Dziecko pyta napotykając na trudności w zrozumieniu jakiegoś zjawiska, w dążeniu do poznania czegoś co nieznane, do wyjaśnienia wątpliwości. Przyczyną pytań starszego dziecka jest krytyczna refleksja wobec faktów i zjawisk oraz zauważonej sprzeczności pomiędzy posiadanymi informacjami, a realnością.

Kiedy interesuje Cię przedstawiany temat, to odsyłam tam (https://tablicowo24.pl/kategorie/tablice-magnetyczne/), gdyż znajdziesz tu mnóstwo interesujących zagadnień w tym temacie.

Samo sformułowanie pytania dowodzi, że dziecko myśli, gdyż dostrzegło problem i oczekuje od dorosłych jego rozwiązania.Wiek pytań nazywany jest także "głodem wiedzy".