Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asianchildrenfest.com/includes/menu.inc).

Czapeczka dla malucha – czym okryć główkę małego dziecka

Czapeczka, kapelusz czy też chusta – to okrycia głowy, które przeważnie wybieramy dla bobaska. Ale czy na pewno wiemy, kiedy które nakrycie główki wkładać? I na co zwrócić uwagę w czasie zakupów, by znakomicie je dopasować? Przeczytaj, kiedy czapka jest niezbędna, a kiedy można jej maluszkowi nie wkładać.


Gdy porównasz rozmiary główki bobasa z rozmiarem całego jego ciałka, zapewne zauważysz, że jest ona nieproporcjonalnie wielka.


gry planszowe
Author: Bonsoni.com
Source: http://www.flickr.com
A jest tak dlatego, iż to właśnie główką noworodek toruje sobie drogę na świat. Duża główka chroni delikatne kości ramion oraz obojczyków przed uszkodzeniami, do jakich mogłoby dojść, kiedy maleństwo przeciska się poprzez kanał rodny. Ale jest także i druga strona medalu. Po porodzie niemowlę ma nie do końca sprawny system termoregulacji, dlatego też przez głowę traci wiele ciepła. Aby uchronić latorośl przed wyziębieniem, należy ją więc należycie ochraniać - najodpowiedniej czapeczką.


Jeszcze niedawno pokutował obyczaj, ażeby niemowlakom do czasu skończenia trzeciego miesiąca życia zakładać czapeczkę w mieszkaniu. Dzisiaj wiemy, że nie ma takiej konieczności, a czasami jest to wręcz szkodliwe, bo maleństwo leżące w czapce w domu, zwłaszcza w nagrzanym pomieszczeniu, może się przegrzać. Można jednakże zrobić wyjątek i wkładać maleństwu czapeczkę po kąpieli, na blisko 30 minut – jednakże tylko wówczas, jeśli kąpiecie malucha w nagrzanej łazience, a potem przenosicie do znacznie od niej chłodniejszego pokoju. Muszą to być jednakże czapki dla noworodka lekkie – najlepiej wykonane z bawełny, która przepuszcza powietrze Interesują cię czapki dla noworodka?.


Czapka musi doskonale lgnąć do głowy, lecz nie może być nazbyt ciasna, żeby nie uciskała głowy dziecka oraz nie zostawiała na jego głowie bolesnych śladów.

Jeśli publikowany artykuł jest dla Ciebie wciągający, to spójrz też na pomocne teksty (https://dywanydoprzedszkola.pl/pl/c/Dywany-aktywizujace/78), które zawierają absorbujące informacje - zapewne Cię pochłoną zupełnie!

Czapki zimowe dla dziewczynki mogą zostać uszyte także z bawełny, jednak z o wiele grubszej tkaniny.