Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asianchildrenfest.com/includes/menu.inc).

Po górach chodzimy

Jesień to pora, która świetnie nadaje się na różnego rodzaju wędrówki. Nie ma już takich upałów jak w lecie, a przy tym stale utrzymuje się dość wysoka temperatura. Poza tym widoki jesienne są tym bardziej efektowne, ze względu na wielobarwne opadające liście. W porze jesiennej również światło słoneczne ma specyficzną ciepłą barwę. Dzięki temu również zdjęcia zrobione jesienią bywają lepsze.
Author: Dan Lundberg
Jesienne wycieczki w góry mogą więc sprawić ogromną przyjemność, a pogoda zazwyczaj pozwala na przewędrowanie sporych odległości. Jak każdy rodzaj wycieczki, także jesienna wycieczka górska wymaga odpowiedniego przygotowania i wyposażenia. Im dłuższa wycieczka z kolei, tym staranniej należy się przygotować. Ponadto na każdą wyprawę lepiej jest wybrać się w góry w towarzystwie niż w pojedynkę, co jest sposobem znacznie bardziej bezpiecznym.

Odzież

Przede wszystkim zawartość plecaka powinno być dostosowane do planowanego czasu wycieczki. Jednak nawet przy okazji wycieczki jednodniowej powinno się wziąć ze sobą większą ilość ubrań. Bardzo ważny jest dobry plecak (polskie plecaki taktyczne) do turystyki, rozmiarem także dostosowany do wyprawy. Na jesieni najlepiej jest urządzać wyprawy od połowy września do połowy października. W tym czasie bowiem pogoda jest najbardziej sprzyjająca. Wówczas także należy pamiętać o kilku czynnikach.
Co ważne, w tym okresie zmrok zapada już dosyć wcześnie, a wtedy może nastąpić znaczny spadek temperatury. Nie wolno dać się zaskoczyć zmrokowi, należy mieć ustalony plan na nocleg.Oprócz tego na jesieni występują niekiedy nagłe załamania pogody, tak więc Zawsze konieczne jest zapakowanie kurtki przeciwdeszczowej. W góry lepiej jest więc zabrać za dużo odzieży niż za mało.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli w planach jest wspinaczka, trzeba pamiętać by nie robić niczego na własną rękę, jeżeli nie posiada się doświadczenia. W kilkuosobowej grupie trzeba stosować się do rad i poleceń osoby najbardziej wykwalifikowanej. Odpowiednie rzeczy w góry powinny być dobrych firm i kupione w specjalistycznym sklepie górskim. Respektowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i zachowanie rozsądku pozwoli na uniknięcie ewentualnych zagrożeń.