Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/asianchildrenfest.com/includes/menu.inc).

Co de facto znaczy termin integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to pojęcie, które charakteryzuje właściwą organizację bodźców, inaczej wrażeń sensorycznych, które napływają poprzez receptory. Znaczy to więc, iż nasz mózg odpowiednio odbiera wszystkie bodźce, które przychodzą do niego poprzez nasze zmysły, to znaczy wzrok, słuch, dotknięcie, równowagę czy także kinestezję.

Nasz mózg dokonuje rozpoznania bodźców, jakie do niego przychodzą oraz na ich podstawie tworzy stosowną, poprawną reakcję organizmu. Jest ona określana reakcją adaptacyjną. Integracja sensoryczna zaczyna się już od czasu płodowego i utrzymuje się do mniej więcej siódmego roku życia dziecka. Jeżeli ustalone umiejętności nie zostaną porządnie rozwinięte we wczesnych czasach u dziecka, wówczas mogą pojawić się poważne kłopoty i trudności w zgodnym działaniu i zachowaniu dziecka.Integrację sensoryczną wolno dziś podzielić na cztery przeróżne stadia, w każdym stadium wolno wyróżnić inny model rozwoju. Na przykład w stadium pierwszym można zaobserwować rozrost reakcji równoważnych bądź również integrację odruchów, a w stadium drugim wyróżnia się rozwój schematu ciała, synchronizacji czy też kształtowanie odpowiedniej postawy. W stadium trzecim zachodzi rozrost ruchów dowolnych oraz bardziej dokładnych, a także współdziałanie zmysłów.

integracja sensoryczna dziecka
Source: sxc.hu
Za to w stadium czwartym wolno wyróżnić przykładowo rozwój zdolności do liczenia, odczytywania, pisania i tak dalej., oraz także specjalizację mózgową, innymi słowy przewagę stronną ciała. W dzisiejszych czasach integracja sensoryczna jest sposobem na usprawnienie zdolności nauczania (więcej na Warszawa - kursy z int. sensorycznej), dużo miast oferuje terapię integracji sensorycznej. Terapia psych support jest miła dla dziecka, bowiem odbywa się przez zabawę. Zdoła ona dostarczyć multum wartościowych korzyści i polepszyć procesy oraz ożywiać zmysły u dziecka.

Terapeuta, jaki prowadzi taką terapię, naturalnie musi mieć dobre doświadczenie, ponieważ na jego barkach spoczywa wielka odpowiedzialność. Jego zadaniem jest między innymi usunięcie nieodpowiednich zachowań albo bodźców, a także poprawienie systemów sensorycznych - zapraszamy: .